"SARCHASHMA" nomli shaxsiy ko'rgazma / Персональная выставка "ИСТОЧНИК"
03.03.2025
2025-yil 3-mart kuni soat 17:00 da O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Ikuo Xirayama xalqaro madaniyat karvonsaroyining kichik ko‘rgazmalar zalida rassom va haykaltarosh Ulug‘bek Usmonovning “Manba” nomli shaxsiy ko‘rgazmasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ulug‘bek Usmonov 1969-yil 21-iyulda Toshkent shahrida tug‘ilgan.
U.Usmonovning hayot yo‘lini tanlashida oilaviy ijod va haykaltaroshlik an’analari katta ta’sir ko‘rsatgan. Uning otasi Shavkat Usmonov professional haykaltarosh bo‘lgan. Ulug'bek bolaligidanoq otasining haykaltaroshlik ishlarini diqqat bilan kuzatib bordi, bu esa keyinchalik uning haykaltaroshlik kasbiy yo'lini belgilab berdi.
1984 yilda P. P. Benkov nomidagi Respublika rassomlik bilim yurtining haykaltaroshlik bo‘limiga o‘qishga kirdi. Uning ustozlari haykaltaroshlar Yuriy Alekseevich Levochkin va Bayat Po'latovich Muxtarovlar edi.
1992-yilda M.Uyg‘ur nomidagi O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat institutining monumental haykaltaroshlik bo‘limiga o‘qishga kirib, mashhur haykaltarosh, professor Abdumo‘min Baymatov va boshqa taniqli haykaltarosh va rassomlardan tahsil olgan.
Yosh haykaltarosh institutdagi o‘qishni tamomlagach, mustaqil hayotga qadam qo‘yadi va u yerda jadal ijod qilishni davom etadi, tasviriy san’atning yangi plastik shakl va kompozitsiyalarni izlaydi, san’atda o‘z o‘rnini topishga harakat qiladi.
Ulug‘bekning rassomlikka bo‘lgan qiziqishi P. P. Benkov nomidagi rassomlik bilim yurtida o‘qigan yillaridayoq namoyon bo‘la boshladi.
1994 yilda uning birinchi shaxsiy ko'rgazmasi bo'lib o'tdi.
U.Usmonov 2009-yildan buyon K.Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutining “Monumental haykaltaroshlik” kafedrasida o‘qituvchilik faoliyatini olib boradi. U.Usmonov yosh haykaltaroshlarga tasviriy san’at savodxonligi asoslarini o‘rgatish usullariga katta e’tibor beradi. Ularga kasbni muvaffaqiyatli egallashlari uchun zarur bilim va ko‘nikmalarni berishga intiladi.
Uning “Haykaltaroshlik” o‘quv qo‘llanmasini tayyorlashida ham ana shunday yondashuv o‘z ifodasini topdi, bu esa o‘quvchilar uchun qimmatli manba bo‘lib, hunarmandchilikning nozik jihatlarini chuqurroq anglash va o‘zlashtirishga xizmat qilmoqda.
2018-yilda U.Usmonov Rossiya Badiiy akademiyasi qoshidagi V.I.Surikov nomidagi Moskva davlat akademik rassomlik institutiga amaliyot o‘tash uchun yuborilgan.
Moskvada bo'lgan vaqt davomida rassom o'z malakasini osirishga intilgan. Moskvadagi muzeylarga tashrif buyurib, u erda turli davrlar va uslublar bilan bog'liq noyob tasviriy san'at asarlarini o'rgangan.
U.Usmonov pedagoglik faoliyati bilan bir qatorda ko‘plab xalqaro va respublika ko‘rgazmalarida ishtirok etib, ijod bilan ham faol shug‘ullanib kelmoqda. U.Usmonovning monumental va dastgoh asarlari Vatanimizning ko‘p joylarda o‘z joyini topgan.
2006-yilda Toshkentda Fedorovich nomidagi sanatoriysi binosi uchun kirish portalining old qismiga haykaltarosh tomonidan relyef or’natilgan. 2018-yilda Namangan shahrida Is'hoqxon toʻra Ibrat haykali o‘rnatildi.
2020-yilda Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy bog‘ida Yozuvchilar xiyoboni ochilib, bu yerda 20 dan ortiq taniqli shoir va yozuvchilarga haykal o‘rnatildi. Ular orasidagi Aleksandr Faynberg haykali U.Usmonov tomonidan yaratilgan edi.
Ko'rgazmada muallifning 50 dan ortiq rangtasvir, grafika hamda haykaltaroshlik ishlari namoyish etilmoqda.
U.Usmonov asarlari juda betakror, kompozitsion yechimlari bilan g‘ayrioddiy bo‘lib, ularda hayotning nozik falsafiy ma’nosi mujassam.
Ko‘rgazma 2025-yil 12-martgacha davom etadi.
Kirish bepul.
*********************************
3 марта 2025 года в 17:00 в малом выставочном зале Международного караван-сарая культуры Икуо Хираямы Академии художеств Узбекистана состоялась церемония открытия персональной выставки художника, скульптора Улугбека Усманова под названием “Источник”.
Улугбек Усманов родился 21 июля 1969 года в Ташкенте.
Семейная традиция занятия творчеством и скульптурой в семье оказала значительное влияние на выбор жизненного пути У. Усманова. Его отец, Шавкат Усманов, был профессиональным скульптором. С детства, проявляя естественное любопытство ребёнка, Улугбек внимательно следил за работой своего отца над созданием скульптур, что впоследствии, определило его собственный профессиональный путь в качестве скульптора.
В 1984 году поступает на обучение в Республиканское художественное училище им. П. П. Бенькова, на отделение скульптуры. Его учителями были скульпторы Юрий Алексеевич Левочкин и Байят Пулатович Мухтаров.
В 1992 году поступил в Государственный институт искусств и культуры Узбекистана им. М. Уйгура, на отделение монументальной скульптуры, где его педагогами были известный скульптор, профессор Абдумумин Байматов и других известные скульпторы и художники.
По завершении учёбы в институте молодой скульптор вступает в самостоятельную жизнь, где продолжает интенсивно творить, ведёт поиск новых пластических форм и композиций в различных видах изобразительного искусства, стараясь найти своё место в искусстве.
Интерес к живописи, начал проявляться у Улугбека ещё в годы учёбы в художественном училище им. П. П. Бенькова.
В 1994 году состоялась его первая персональная выставка.
С 2009 года У. Усманов начинает свою преподавательскую деятельность в Национальном институте художеств и дизайна им. К. Бехзода на отделение монументальной скульптуры.
Работая преподавателем, Улугбек уделяет значительное внимание методике преподавания основ изобразительной грамоты молодым скульпторам. Он стремится передать им знания и навыки, необходимые для успешного освоения профессии. Этот подход нашёл отражение в подготовке им учебного пособия “Скульптура”, которое стало ценным ресурсом для студентов, помогающим глубже понимать и осваивать тонкости мастерства.
В 2018 году У. Усманов был отправлен на стажировку в Московский государственный академический художественный институт имени В. И. Сурикова при Российской академии художеств.
На протяжении всего времени пребывания в Москве, художник активно занимается саморазвитием, часто посещает музеи, где изучает уникальные произведения изобразительного искусства, относящиеся к разным эпохам и стилям.
Параллельно с педагогической деятельностью У. Усманов продолжает активно заниматься творчеством, участвуя во многих международных и республиканских выставках.
Монументальные и станковые скульптуры У. Усманова установлены во многих местах
нашей Родины.
В 2006 году в Ташкенте для здания санатория им. Федоровича скульптором был сделан рельеф для лицевой части входного портала, в 2018 году в Намангане был установлен памятник Исхокхону Туре Ибрату.
В 2020 году в Национальном парке Узбекистана им. Алишера Навои была открыта Аллея литераторов, где были установлены памятники более 20 известным поэтам и писателям. В их числе был установлен памятник Александру Файнбергу, автором которого был У. Усманов.
В экспозиции выставки представлено более 50 живописных и графических работ, также зрители смогут увидеть скульптуры автора.
Произведения У. Усманова очень своеобразны, неординарны в композиционных решениях, в них заложен тонкий философский смысл жизни, они заставляют зрителя думать, мечтать, трогают их сердца.
Выставка продлится по 12 марта 2025 года.
Вход свободный.
Просмотров 1178    Рейтинг 32   Понравилась новость?    +1   -1    Добавить комментарий  (0)