Все новости
“Камолиддин Беҳзод издошлари” танлови / Конкурс «Последователи Камолиддина Бехзода»
“Камолиддин Беҳзод издошлари” танлови / Конкурс «Последователи Камолиддина Бехзода»
Жорий йилнинг 15 октябрь куни соат 11:00да Ўзбекистон Бадиий академиясининг Халқаро маданият карвон саройида Буюк мусаввир ва наққош Камолиддин Беҳзод таваллудининг 565 йиллигига бағишланган “Камолиддин Беҳзод издошлари” танлови Республика босқичи иштирокчиларининг миниатюра ва халқ амалий санъати асарлари кўргазмаси ҳамда ғолибларни тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 21 апрелдаги ПҚ-4688-сон “Тасвирий ва амалий санъат соҳаси самарадорлигини янада оширишга доир чора-тадбирлар тўғрисида” Қарорига мувофиқ ёш истеъдодли ижодкорларни аниқлаш ва уларни қўллаб-қувватлаш мақсадида “Камолиддин Беҳзод издошлари” миниатюра ва халқ амалий санъати асарлари ижодий танлови ҳар йили анъанавий тарзда ўтказиб борилади.
Ушбу танлов бевосита миниатюра ва халқ амалий санъати йўналишидаги ёш ижодкорларнинг миллий ўзлигимизни англаш ғояларини тараннум этувчи ёрқин санъат асарларини яратишдаги фаолиятини рағбатлантириш ва ёш ижодкорларни қўллаб-қувватлашга қаратилган устувор вазифаларни изчил амалга оширишга йўналтирилган. Танловнинг асосий мақсади миниатюра ва халқ амалий санъати соҳаларида миллий меросимизни тиклаш, Камолиддин Беҳзод ва унинг шогирдлари бой ижодий меросини халқимизга тўла етказиш, миллий санъатимизнинг келажагини таъминловчи ёш истеъдодларни излаб топиш, ёш истеъдодларни тасвирий ва амалий санъат асарларини яратишнинг янги ижодий услубларини излашга, халқимизнинг бой маънавий дунёси, озод ва обод Ватан келажаги олдида масъулиятли бўлиш, миллий ўзликни англаш ғояларини тараннум этувчи ёрқин асарлар яратишга йўналтиришдан иборат.
Бу йилги танлов Буюк мусаввир ва наққош Камолиддин Беҳзод таваллудининг 565 йиллигига бағишланган симпозиум доирасида ташкил қилинди. Танлов 2 босқичда ташкил қилинди. Танловнинг ҳудудий босқичи ғолиблари республика босқичида иштирок этиш имтиёзини қўлга киритдилар. Жорий йилнинг 1 октябридан 10 октябрига қадар “Камолиддин Беҳзод издошлари” танлови Республика босқичи ўтказилди. Мазкур кўргазмада республика босқичига тақдим этилган ёш ижодкорларнинг ижодий ишлари намойиш этилмоқда.
Танловнинг республика босқичида Қорақалпоғистон Республикаси ҳамда вилоятлардан 15 ёшдан 20 ёшгача бўлган 78 нафар ёш ижодкор 234га яқин ижодий ишлари билан иштирок этди. Танлов 15 ёшдан 17 ёшгача ҳамда 18 ёшдан 20 ёшгача бўлган ёш тоифалари бўйича алоҳида-алоҳида тартибда ўтказилди. Танлов иштирокчиларининг ижодий ишлари нуфузли Ҳакамлар ҳайъати томонидан баҳоланди.
Танлов ғолиблари қуйидаги номинациялар бўйича аниқланди:
- Энг яхши миниатюра асари учун;
- Энг яхши график асари учун;
- Энг яхши наққошлик асари учун;
- Энг яхши амалий санъат асари учун.
Танловнинг Республика босқичи ғолиблари “Камолиддин Беҳзод издошлари” миниатюра ва халқ амалий санъат асарлари танлови ғолиби дипломлари ҳамда “Илҳом” жамоат фонди томонидан қимматбаҳо совғалар тақдирландилар. Шу билан бирга Республика босқичининг ҳар бир иштирокчисига Сертификат тақдим қилинади.

“Камолиддин Беҳзод издошлари” миниатюра ва халқ амалий санъат асарлари танлови республика босқичида номинациялар кесимида тақдирланганлар:

15-17 ёш тоифасида:

1. " Энг яхши миниатюра асари учун" номинацияси:
I ўрин соҳиби- Шокирова Гулчирой (Фарғона вилояти 12-сонли Болалар мусиқа ва санъат мактаби ўқувчиси)
II ўрин соҳиби- Раҳмонова Мухтасархон (Қўқон ихтисослаштирилган санъат мактаби ўқувчиси)
III ўрин соҳиби- Сотволдиев Хотамтой (Республика ихтисослаштирилган дизайн мактаби ўқувчиси)

2. "Энг яхши график асари учун" " номинацияси:
I ўрин соҳиби- Икромова Дилдора (Сурхондарё ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернати ўқувчиси)
II ўрин соҳиби- Исламов Исроил (Хоразм ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернати ўқувчиси)
III ўрин соҳиби- Рахмонова Манижа (Сурхондарё ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернати ўқувчиси)

3. "Энг яхши наққошлик асари учун" номинацияси:
I ўрин соҳиби- Содиқова Мадина (П.Беньков номидаги Республика ихтисослаштирилган рассомлик мактаби ўқувчиси)
II ўрин соҳиби- Сафарбоев Сардорбек (Хоразм вилояти 11-сон БМСМ ўқувчиси)
III ўрин соҳиби- Тожибоева Ўғилой (Андижон вилояти 9-сон БМСМ ўқувчиси)

4. "Энг яхши амалий санъат асари учун" номинацияси:
1-йўналиш бўйича:
I ўрин соҳиби- Жумаева Шаҳзода (Сурхондарё ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернати ўқувчиси)
II ўрин соҳиби- Сирожидинов Худойберди (Андижон ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернати ўқувчиси)
III ўрин соҳиби- Турсуналиев Аслиддин (Сирдарё ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернати ўқувчиси)

2-йўналиш бўйича:
I ўрин соҳиби- Нусратиллаева Сабрина (Бухоро ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернати ўқувчиси)
II ўрин соҳиби- Шериббоев Бекзодбек (Хоразм вилояти 11-сон БМСМ ўқувчиси)
III ўрин соҳиби- Холиқова Рухсора (Жиззах вилояти 5-сон БМСМ ўқувчиси)

18-20 ёш тоифасида:
1. " Энг яхши миниатюра асари учун" номинацияси:
I ўрин соҳиби - Маматкаримова Моҳира (Чирчиқ Давлат педагогика институти талабаси)
II ўрин соҳиби - Турсунов Умиджон (Андижон ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернати ўқувчиси)
III ўрин соҳиби- Қорабоева Юлдуз (Андижон ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернати ўқувчиси)

2. "Энг яхши график асари учун" " номинацияси:
I ўрин соҳиби- Максетова Динара (Бердақ номидаги Қорақалпоқ
Давлат университети талабаси)
II ўрин соҳиби- Анваров Фазлиддин (К.Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институти талабаси)
III ўрин соҳиби- Эшқулов Достон (Гулистон санъат коллежи битирувчиси)


3. "Энг яхши амалий санъат асари учун" номинацияси:
I ўрин соҳиби - Каримжонов Умиджон (Чирчиқ Давлат педагогика институти талабаси)

Телеграм каналимизга қўшилинг: https://t.me/IkuoHirayamaCaravanSerai

***************************

15 октября 2020 г. в Международном караван-сарае культуры Икуо Хираямы Академии художеств Узбекистана состоялось открытие выставки миниатюр и предметов народного прикладного искусства участников Республиканского этапа творческого конкурса произведений миниатюры и народного прикладного искусства «Последователи Камолиддина Бехзода», посвященного 565-летию великого художника и живописца Камолиддина Бехзода. Также прошла церемония награждения победителей.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-4688 от 21 апреля 2020 года «О мерах по дальнейшему повышению эффективности сферы изобразительного и прикладного искусства» в целях выявления и поддержки молодых талантливых творческих деятелей организуется и проводится ежегодный традиционный творческий конкурс произведений миниатюры и народного прикладного искусства «Последователи Камолиддина Бехзода».
Данный конкурс напрямую направлен на стимулирование активности молодых художников в области миниатюры и народно-прикладного искусства для создания ими ярких произведений искусства, воспевающих идеи национальной идентичности.
Основная цель конкурса - восстановить наше национальное наследие в области миниатюры и народного творчества, в полной мере передать богатое творческое наследие Камолиддина Бехзода и его учеников, найти молодые таланты, которые обеспечат будущее нашего национального искусства.
В этом году конкурс был организован в рамках симпозиума, посвященного 565-летию великого художника и живописца Камолиддина Бехзода. Конкурс проводился в 2 этапа. Победители регионального этапа конкурса получили право участвовать в республиканском этапе.
С 1 по 10 октября текущего года прошел республиканский этап конкурса «Последователи Камолиддина Бехзода».
На выставке представлены 234 творческие работы молодых художников, участвовавших в республиканском этапе конкурса.
Всего в республиканском этапе конкурса приняли участие 78 молодых художников в возрасте от 15 до 20 лет из всех областей и Республики Каракалпакстан.
Конкурс проводился в 2 возрастных категориях:
1 категория – участники в возрасте от 15 до 17 лет.
2 категория – участники в возрасте от 18 до 20 лет.
Победители определялись в следующих номинациях:
- За лучшую миниатюру;
- За лучшую графическую работу;
- За лучшую роспись;
- За лучшее произведение прикладного искусства.
Победителям республиканского этапа конкурса были вручены дипломы победителя творческого конкурса произведений миниатюры и народного прикладного искусства «Последователи Камолиддина Бехзода» и ценные подарки от Общественного фонда «Ильхом». При этом каждому участнику Республиканского этапа конкурса был вручен Сертификат.

Победители Республиканского этапа творческого конкурса произведений миниатюры и народного прикладного искусства «Последователи Камолиддина Бехзода»:

Категория 15-17 лет:

1. Номинация “Лучшая миниатюра”:
I место – Шокирова Гулчирой (ученица Детской школы музыки и искусства №12 Ферганской области),
II место – Рахмонова Мухтасархон (ученица специализированной школы искусств г. Коканда),
III место – Сотволдиев Хотамбой (ученик Республиканской специализированной школы дизайна).

2. Номинация “Лучшая графическая работа”:
I место – Икромова Дилдора (ученица специализированной школы-интерната искусств Сурхандарьинской области),
II место – Исламов Исроил (ученик специализированной школы-интерната искусств Хорезмской области),
III место – Рахмонова Манижа (ученица специализированной школы-интерната искусств Сурхандарьинской области).

3. Номинация “Лучшая роспись”:
I место – Садыкова Мадина (ученица Республиканской специализированной художественной школы им. П.Бенькова),
II место – Сафарбаев Сардорбек (ученик Детской школы музыки и искусства №11 Хорезмской области),
III место – Тожибоева Угилой (ученица Детской школы музыки и искусства №9 Андижанской области).

4. Номинация “Лучшее произведение прикладного искусства”:
1 направление:
I место – Жумаева Шахзода (ученица специализированной школы-интерната искусств Сурхандарьинской области),
II место – Сирожиддинов Худойберди (ученик специализированной школы-интерната искусств Андижанской области),
III место – Турсуналиев Аслиддин (ученик специализированной школы-интерната искусств Сырдарьинской области).

2 направление:
I место – Нусратиллаева Сабрина (ученица специализированной школы-интерната искусств Бухарской области),
II место – Шериббоев Бекзодбек (ученик Детской школы музыки и искусства №11 Хорезмской области),
III место – Холикова Рухсора (ученица Детской школы музыки и искусства №5 Джизакской области).

Категория 18-20 лет:

1. Номинация “Лучшая миниатюра”:
I место – Маматкаримова Мохира (студентка Чирчикского Государственного Педагогического Института),
II место – Турсунов Умиджон (ученик специализированной школы-интерната искусств Андижанской области),
III место – Корабоева Юлдуз (ученица специализированной школы-интерната искусств Андижанской области).

2. Номинация “Лучшая графическая работа”:
I место – Максетова Динара (студентка Каракалпакского государственного университета имени Бердаха),
II место – Анваров Фазлиддин (студент Национального института художеств и дизайна им. К. Бехзода),
III место – Эшкулов Достон (выпускник колледжа искусств г. Гулистан).

3. Номинация “Лучшее произведение прикладного искусства”:
I место – Каримжонов Умиджон (студент Чирчикского Государственного Педагогического Института).

Подписывайтесь на наш Телеграм канал: https://t.me/IkuoHirayamaCaravanSerai
16.10.2020
Просмотров 35    Рейтинг 4   

фото

фото

фото

фото