2025 yilning 18 dekabr kuni soat 17:00da O‘zbekiston Badiiy Akademiyasi Ikuo Xirayama Xalqaro madaniyat karvon saroyining katta ko‘rgazmalar zallarida rassomlar Adibaxon Ravshanova, Dilyora Mirboboyeva, Gulchiroy Murodjonova, Madina Makatova, Nigina Jumanazarova va Sarvinoz Melikuziyevalarning “GO'ZALLIKGA OSHNO QALBLAR” nomli guruh ko'rgazmasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ko‘rgazmada yosh rassomlardan 6 nafarining 50dan ortiq asarlari namoyish qilindi.
Sarvinoz Melikuziyeva – 2002-yilda Farg‘ona shahrida tugʻilgan.
2018-2020-yillar davomida Farg‘ona Madaniyat kollejida, 2020-2024-yillarda Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutining bakalavriat bosqichining “Dastgohli rangtasvir” yo‘nalishida tahsil olgan. Hozirda Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti, “Mahobatli rangtasvir” yo‘nalishi magistri. 2024-yildan O‘zbekiston Badiiy Ijodkorlar Uyushmasining a’zosi.
O‘zbekiston, Rossiya va BAAda o‘tkazilgan respublika va xalqaro tanlovlar g‘olibasi. Yozuvchi Xolmo’min Yodgorovning mualliflik kitoblari badiiy illyustratsiyalar muallifi hisoblanadi. 20dan ortiq ilmiy maqolalar muallifi.
U O‘zbekiston Badiiy Akademiyasi ko‘rgazmalarida, jumladan “Bahor Vernisaji”, “Navro‘z”, “Tabiat va Rassom” hamda “Mustaqillik” ko‘rgazmalarida qatnashgan. Turli yillarda O‘zbekiston hududlarida 4 shaxsiy ko‘rgazmasini tashkil etgan.
2025 yilda Sarvinoz Samarqanddagi ArtStation galereyasining Shveytsariya madaniyat agentligi ko‘magida tashkil etilgan rezidentsiyasida ishtirok etib, u yerda ko‘rgazma ham taqdim etgan. O‘sha yili u Toshkentdagi CCA Lab xalqaro rezidentsiyasida O‘zbekistondan yagona ishtirokchi sifatida qatnashib, tadqiqotga yo‘naltirilgan loyihalar ustida ishlagan.
Sarvinoz ijodiy faoliyati bilan bir qatorda kreativ OAV kompaniyasida ishlaydi va zamonaviy vizual kommunikatsiyalar orqali san’at amaliyotini davom ettiradi.
Nigina Jumanazarova – 2002-yilda Buxoro viloyatida tug‘ilgan yosh rassom. 2017–2020-yillarda M. Ashrafiy nomidagi san’at kollejida, 2020–2024-yillarda esa Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik
va dizayn institutida “Dastgohli rangtasvir” yo‘nalishida tahsil olgan. Ta’lim davomida ustozi Tashmuradov M., Kulmanov E. va Vahobjonovlardan akademik maktab asoslarini puxta o‘rgangan.
Nigina 2021–2024-yillar davomida respublika miqyosidagi bir qator ko‘rgazma va tanlovlarda muntazam ishtirok etib kelmoqda. U “Rassom va tabiat”, “Navro‘z-2023”, “Oltin kuz”, “Mening yashil O‘zbekistonim” kabi ko‘rgazmalarda asarlari bilan qatnashgan va bir nechta tashakkurnomalar bilan taqdirlangan.
2024-yil 25-oktabr kuni Nigina Jumanazarova Ikuo Xirayama Xalqaro madaniyat karvon saroyida o‘zining "Asliyat " nomli ilk shaxsiy ko‘rgazmasini tashkil etgan.
2025-yildan - O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi a’zosi.
2025-yilda “Eng ulug‘, Eng aziz” respublika tanlovining respublika bosqichida, shuningdek, Mustaqillikka bag‘ishlangan Respublika ko‘rgazmasida ishtirok etgan.
Hozirda Nigina Buxoro Davlat Pedagogika instituti Tasviriy san’at yo‘nalishi magistranti.
Dilyora Mirboboyeva - 2004-yilda Qarshi shahrida tug‘ilgan. 2015-2019 yillar Toshkent shahrining Yashnobod tumanidagi 10-son Musiqa va san’at maktabining “Tasviriy san’at” yonalishiga ta’lim olgan.
2019-2021 yillari A.A.Xojayev nomidagi Respublika Ixtisoslashtirilgan Dizayin Maktabida ta’lim olib, “a’lo” baholarga tamomlagan. 2021 yili Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy Rassomlik va Dizayn Institutida “Dastgohli rangtasvir” yo‘nalishida tahsil olgan. Ta’lim davomida ustozi M.Tashmuradov, E.Kulmanov va B.Vahobjonovlardan akademik maktab asoslarini puxta o‘rgangan. 2025 yili ushbu o‘quv muassasasini tamomlab, Toshkent shahridagi “AL MUFIYD” ART studiyasida ta’lim bermoqda.
Madina Makatova – 2002-yil Jizzax viloyatida tug‘ilgan. 2020 – 2024 yillar Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti “Dastgohli rangtasvir” yo‘nalishida, 2025 – yildan boshlab esa shu yo‘nalishning magistr bosqichida tahsil olmoqda. O‘qish davomida ustozlari Toshmurodov. M., Kulmanov E. va Vahobjonov B.lardan akademik maktab asoslarini o‘rgangan. Hozirda A. Ikromjonov va A. Sagatov.lar qo‘lida o‘z bilimlarini mustahkamlamoqda.
Madina 2022–2024-yillar davomida respublika miqyosidagi bir qator ko‘rgazma va tanlovlarda muntazam ishtirok etib kelmoqda. U “Rassom va tabiat”, “Navro‘z-2023”, “Mening yashil O‘zbekistonim” kabi ko‘rgazmalarda asarlari bilan qatnashgan va bir nechta tashakkurnomalar bilan taqdirlangan. Hamda bir necha xalqaro onlayn tanlovlar g‘olibasi va qatnashchisi.
Adibaxon Ravshanova - 2001-yilda Namangan viloyatida tugʻilgan.
2017-2020-yillar davomida Namangan Madaniyat kollejida, 2020-2024-yillarda Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutining bakalavriat bosqichida,“Dastgohli rangtasvir” yo‘nalishida tahsil olgan. Ta’lim davomida ustozlari M.Tashmuratov , E.Kulmanov va B.Vahobjonovlardan akademik maktab asoslarini o‘rgangan.
Adibaxon 2020-2025-yillar davomida koʻplab Xalqaro va Respublika miqiyosidagi bir qator koʻrik tanlovlarda muntazam ishtirok etib,gʻolib va sovrindorlar qatoridan joy olgan. U “Rassom va tabiat”, “Navro‘z-2023”,"Bahor vernisaji" va yana bir qator Respublika ko‘rgazmalarida oʻz asarlari bilan ishtirok etgan.
Bugungi kunda Adibaxon Kamoliddin Behzod nomidagi milliy rassomlik va dizayn instituti Dastgohli rangtasvir mutaxassisligi 2-bosqich magistranti.
*Ko‘rgazma 2026-yil 4-yanvargacha davom etadi.
*Kirish bepul.
📍Manzil: Yusuf Xos Xojib ko'chasi, 37 "A".
*******************************
18 декабря 2025 года в 17:00 в большом выставочном зале Международного караван-сарая культуры Икуо Хираямы Академии Художеств Узбекистана состоялась церемония открытия групповой выставки художниц: Адибахон Равшановой, Дилёры Мирбобоевой, Гульчирой Муроджоновой, Мадины Макатовой, Нигины Джуманазаровой и Сарвиноз Меликузиевой под названием “Сердца наполненные красотой”.
Адибахон Равшанова родилась в 2001 году в Наманганской области.
В 2020 году окончила Наманганский колледж культуры.
В 2024 году окончила бакалавриат Национального института художеств и дизайна им. К. Бекзода (направление “Станковая живопись”). Ее педагогами были М. Ташмуратов, Э. Кульманов и Б. Вахобжонов.
Адибахон принимает активное участие и занимает призовые места в международных, республиканских выставках и конкурсах.
В настоящее время студентка 2 курса магистратуры Национального института художеств и дизайна им. К. Бекзода.
Дилёра Мирбобоева – родилась в 2004 году в г. Карши Кашкадарьинской области.
В 2019 году окончила Детскую школу музыки и искусств №10 г. Ташкента.
В 2021 году с отличием окончила Республиканскую специализированную школу дизайна им. А. Ходжаева.
В 2025 году окончила Национального института художеств и дизайна им. К. Бекзода (направление “Станковая живопись”). Ее педагогами были М. Ташмуратов, Э. Кульманов и Б. Вахобжонов.
В настоящее время преподает в Art-студии “AL MUFIYD” в г. Ташкента.
Гульчирой Муроджонова – родилась 15 января 2001 года в г. Алмалык Ташкентской области.
В 2019 году окончила Алмалыкский промышленный профессиональный колледж.
В 2023 году окончила бакалавриат Национального института художеств и дизайна им. К. Бекзода (направление “Станковая живопись”). Ее педагогами были М. Ташмуратов, Э. Кульманов и Б. Вахобжонов.
В июле 2022 года, в рамках международного договора о дружбе с Беларусью, она прошла недельную летнюю практику, и получила сертификат и памятные подарки.
Гульчирой принимает активное участие и занимает призовые места в международных, республиканских выставках и конкурсах.
Мадина Макатова – родилась в 2002 году в Джизакской области.
В настоящее время студентка 1 курса магистратуры Национального института художеств и дизайна им. К. Бекзода. Обучается у А. Икромджанова и А. Сагатова.
Мадина принимает активное участие и занимает призовые места в международных, республиканских выставках и конкурсах. Также является победителем и участником нескольких международных онлайн-конкурсов.
Нигина Джуманазарова – родилась в 2002 году в Бухарской области.
В 2020 году окончила Бухарский Колледж Искусств им. Мухтара Ашрафи.
Принимает активное участие и занимает призовые места в международных, республиканских выставках и конкурсах.
В 2024 году состоялась ее первая персональная выставка в Международном караван-сарае культуры.
В 2024 году, после окончания Национального института художеств и дизайна им. К. Бехзода, была принята стажером-исследователем в Художественную мастерскую (курс высшего художественного искусства) при Академии художеств Узбекистана
В 2025 году вступила в Творческий союз художников Узбекистана.
В настоящее время Нигина является магистранткой Бухарского государственного педагогического института, (факультет “Изобразительного искусства”).
Сарвиноз Меликузиева – родилась в 2002 году в г. Фергана.
В 2020 году окончила Ферганский колледж культуры.
В 2024 году окончила бакалавриат Национального института художеств и дизайна им. К. Бекзода (направление “Станковая живопись”).
В настоящее время студентка 1 курса магистратуры Национального института художеств и дизайна им. К. Бекзода.
Лауреат республиканских и международных конкурсов, проводившихся в Узбекистане, России и ОАЭ.
В различные годы состоялись 4 персональные выставки Сарвиноз Меликузиевой.
Автор художественных иллюстраций к книгам писателя Холмомина Йодгорова. Автор более 20 научных статей.
В 2024 году вступила в Творческий союз художников Узбекистана.
Параллельно с творческой деятельностью Сарвиноз работает в креативной медиакомпании и продолжает заниматься искусством в области современных визуальных коммуникаций.
В экспозиции выставки представлено более 50 живописных работ молодых художниц.
*Выставка продлится до 4 января 2026 года.
*Вход свободный.
📍Адрес: г. Ташкент, ул. Юсуф Хос Ходжиба, 37 "А".
🌍 Website (http://caravanserai.uz/index.php) 💬 Facebook (https://www.facebook.com/CaravanseraiOfCulture) ✅ Telegram (https://t.me/IkuoHirayamaCaravanSerai)
Просмотров 4190    Рейтинг 9   Понравилась новость?    +1   -1    Добавить комментарий  (0)