2025 yilning 27 mart kuni soat 16:00da O`zbekiston Badiiy akademiyasi Ikuo Xirayama Xalqaro madaniyat karvon saroyining kichik ko`rgazmalar zalida Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti Tasviriy san’at fakulteti “Dastgoh va kitob grafikasi” yo‘nalishi 4-bosqich talabalarining “QORA NUR” nomli grafik ko‘rgazmasining ochilishi bo`lib o`tdi.
Grafikada ishlatiladigan asosiy sohalardan biri kitob boʻlib, oʻrta asrlarda vujudga kelgan xattotlik va kitob yaratish ishining sanʼatga aylanishi, qoʻlyozma kitoblarni yozish va bezash sanʼat turi sifatida rivojlanishi oqibatida miniatyura sanʼati rivojlangan, uning turli-tuman maktablari vujudga kelgan. Jahonning eng yirik muzeylarida jozibador bezatilgan qoʻlyozma kitob namunalari saqlanadi. Rassomning kitob yaratish jarayonidagi mehnati, ayniqsa, poligrafiya sanoati vujudga kelganidan keyin katta ahamiyat kasb etdi, kitob mazmunini kitobxon koʻz oʻngida gavdalantirishda xizmat qiladigan rasmlarni endi fotografiya imkoniyatlaridan foydalanib koʻplab nusxalarda nashr qilish imkoni tugʻildi. Shunday qilib, kitob grafikasi va plakat kishilarga maʼnaviy taʼsir koʻrsatishning kuchli quroliga aylandi. Rassom rasmdan tashqari kitobning muqovasi, sarvaragʻini bezaydi, turli bezak unsurlarini yaratadi, kitobning shriftini belgilab beradi. Sanoatning barcha tarmoqlarining rivoji mahsulotlar reklamasidan tortib yorliq, mahsulot joylanadigan bezakli qutichalarni yaratishni taqozo etdi, grafik rassomlarning grafika turlari boʻyicha ixtisoslashuvlarini talab qildi.
Kitob grafikasi va u bilan bogʻliq dastgohli grafika jadal rivojlandi. Bu sohada yirik rassomlar ijod qilgan: Germaniyada A. Dyurer, L. Kranax, G. Golbeyn Kichkina, K. Kolvits; Italiyada J. Piranezi; Niderlandiyada L. Leydenskiy; Gollandiyada Rembrandt; Flandriyada P. P. Rubens; FransiyadaJ. Kallo, O. Domye; Ispaniyada F. Goyya; Rossiyada A. Zubov, A. Venesianov, O. Kiprenskiy, I. Shishkin, V. Serov va boshqalar.
Oʻzbekistonda grafika XX-asrda shakllandi va rivojlandi. Rassomlar I. Ikromov, V. Kaydalov, L. Abdullayev, T. Muhamedov, K. Nazarovlar kitob bezaklari, Q. Basharov ilk kitob suratlari va ajoyib linogravyura asarlari bilan oʻzbek tasviriy sanʼati taraqqiyotiga katta hissa qoʻshdilar va oʻzbek grafika maktabining vujudga kelishiga zamin yaratdilar.
Bugungi kunda, Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy Rassomlik va dizayn instituti Tasviriy san’at fakulteti “Grafika” kafedrasi oʻqituvchisi Charos Ummatova samarali faoliyat yuritib kelmoqda. Charos Ummatova o‘zining yuksak pedagogik mahorati, ijodiy yondashuvi va san’atga bo‘lgan cheksiz muhabbati bilan talabalar qalbida ilhom uyg‘ota oladi. Uning yetakchiligida ko‘plab yosh rassomlar o‘z yo‘nalishlarini topib, hozirda muvaffaqiyatli faoliyat yuritib kelishmoqda.
,,QORA NUR”nomli grafik ko‘rgazma ustoz va shogird an’anasi doirasida tashkil etilgan bo`lib, o‘qituvchi hamda talabalar birgalikda o‘z asarlarini namoyish qilishmoqda. Taqdim etilayotgan bugungi kо‘rgazmada aynan mazkur o’qituvchining shogirdlari tomonidan ishlangan bir qancha san’at asarlari Ikuo Xirayama Xalqaro madaniyat karvon saroyining kishik ko‘rgazmalar zalida e’tiboringizga havola etilgan.
Ko`rgazmada 14 nafar talabalarning 30 dan ortiq ijodiy ishlari joy olgan. O`ylaymizki, ushbu ko‘rgazma yosh ijodkorlarning qobiliyatini keng namoyish etishga xizmat qiladi.
Ishtirokchi talabalar: Ernazar Kenjayev, Ibrohim Nuriddinov, Abdulaziz Ortiqmirzayev, Anora Mehmonova, Abbos Allaberganov, Hasan Azimjonov, Murodjon Djumayev, Shoxruh Nurmamatov, Jo‘rabek Jonibekov, Visolaxon Tolipxonova, Sitora Islomova, Laylo Bo‘tayeva, Aziza Xodjatayeva, Charos Urolova.
Ko`rgazma joriy yilning 6 apreligacha davom etadi.
🟪Kirish bepul.
*********************
27 марта 2025 года в 16:00 в малом выставочном зале Международного караван-сарая культуры Икуо Хираямы Академии Художеств Узбекистана состоялась церемония открытия выставки графических работ студентов 4 курса факультета Изобразительного искусства кафедры Станковой и книжной графики Национального института художеств и дизайна им. К. Бехзода - “Черный луч”.
Одной из основных областей применения графики является книга, и в результате развития каллиграфии и книгопечатания как искусства, возникшего в Средние века, а также развития письма и украшения рукописей как вида искусства, развивалось искусство миниатюры и возникли его различные школы. В крупнейших музеях мира хранятся образцы прекрасно оформленных рукописей. Работа художника в процессе создания книги приобрела особое значение после возникновения полиграфии, когда появилась возможность использовать возможности фотографии для публикации многочисленных тиражей иллюстраций, воплощавших содержание книги в глазах читателя. Таким образом, книжная графика и плакаты стали мощными инструментами духовного воздействия на людей. Помимо иллюстраций, художник оформляет обложку и титульный лист книги, создает различные декоративные элементы, определяет шрифт книги. Развитие всех отраслей промышленности, от рекламы продукции до этикеток и декоративных коробок для упаковки товаров, потребовало от художников-графиков специализации на различных видах графики.
Книжная графика и связанная с ней станковая графика быстро развивались. В этой области работали крупнейшие художники: в Германии - А. Дюрер, Л. Кранах, Г. Гольбейн младший, К. Кольвиц; в Италии - Дж. Пиранези; Л. Лейденский в Нидерландах; Рембрандт в Голландии; П. П. Рубенс во Фландрии; во Франции - Дж. Калло, О. Домье; Ф. Гойя в Испании; в России - А. Зубов, А. Венецианов, О. Кипренский, И. Шишкин, В. Серов и др.
Графика в Узбекистане формировалась и развивалась в XX веке. Художники И. Икромов, В. Кайдалов, Л. Абдуллаев, Т. Мухамедов, К. Назаров своими книжными иллюстрациями внесли большой вклад в развитие узбекского изобразительного искусства, а К. Башаров своими ранними книжными иллюстрациями и великолепными работами в технике линогравюры заложил основу становления узбекской школы графики.
Выставка графических работ “Черный луч” организована в рамках традиции учитель-ученик, где учитель и молодые художники представляют свои работы совместно.
В экспозиции выставки представлено более 30 графических работ 14 студентов 4 курса Национального института художеств и дизайна им. К. Бехзода: Хасана Азимжонова, Аноры Мехмоновой, Аббоса Аллаберганова, Эрназара Кенджаева, Ситоры Исламовой, Иброхима Нуриддинова, Абдулазиза Ортыкмирзаева, Муроджона Джумаева, Шохруха Нурмаматова, Джурабека Джонибекова, Висолыхон Толипхоновой, Лайло Бутаевой, Азизы Ходжатаевой, Зебинисо Музрофджоновой и Чарос Уроловой, являющихся учениками Чарос Абдухаликовны Умматовой. Ее работы также представлены в экспозиции выставки.
Чарос Умматова плодотворно трудится преподавателем на факультете Изобразительного искусства кафедры Станковой и книжной графики Национального института художеств и дизайна им. К. Бехзода. Она вдохновляет учеников своим высоким педагогическим мастерством, творческим подходом и безграничной любовью к искусству. Под ее руководством многие молодые художники нашли свое направление и успешно работают.
Данная выставка призвана широко продемонстрировать способности и мастерство молодых художников.
Выставка продлится до 6 апреля 2025 года.
🟪Вход свободный.
Просмотров 422    Рейтинг 4   Понравилась новость?    +1   -1    Добавить комментарий  (0)